Nii maailmas kui ka Eestis üha enam populaarsust võitev madala sagedusega laserteraapia aitab kiirendada organismi loomulikke paranemise protsesse ja annab laiahaardelisi kasutusvõimalusi taastusravis.
Mis on laser?
Laser on kokkusurutud valguskiir, mis erineb loomulikust valgusest, sest on sidus ja liigub mööda sirgjoont vaid ühel kindlal lainepikkusel.
Kuigi teoreetilise aluse laserseadmele pani juba 1920ndatel Albert Einstein, siis 60ndatel pandi reaalselt kokku esimene laser. Mõned aastad hiljem leidis dr. E. Mester katse käigus esimesed bioloogilised efektid pehme laseri kohta. Alates sellest ajast on laserteraapia kohta tehtud palju teaduslikke uuringuid ning suund on kajastust leidnud paljudes suurimates meditsiiniajakirjades üle maailma.
Tänapäeval kasutatakse meditsiinis peamiselt kahte tüüpi lasereid: kirurgilisi ja terapeutilisi. Suure võimsusega kirurgilisi lasereid kasutatakse kudede lõikamiseks ja hävitamiseks. Madala sagedusega terapeutiliste laserite kasutusala on aga peamiselt taastus- ja hooldusravi.
Need laserid on loodud organismi paranemisprotsesside kiirendamiseks enamjaolt luu- ja lihaskonna haigustes ning haava- ja teiste nahaprobleemide ravis. Kasutavad peamiselt taastusarstid, füsioterapeudid, massöörid.
Nn. külmad laserkiired ei hävita ega kahjusta kudesid, vaid edendavad paranemist. Just see annab antud taastussuunale suurepärased kasutus- ja arenguvõimalused – kiireneb paranemine ilma kõrvalnähtudeta, ning vastunäidustusi on äärmiselt vähe.
Valdkond areneb kiirelt, niisiis on tänaseks päevaks saadaval ka headel parameetritel seadmed koduseks kasutamiseks.
Laserteraapia mõjub läbi biostimulatsiooni. Madala sagedusega laserkiired käivitavad rakus mitmeid protsesse, mille tulemuseks on rakuaktiivsuse paranemine.
See soodustab:
– kiiremat turse alanemist,
– põletiku vähenemist,
– valu leevendust.
Lisaks stimuleerib närvifunktsioone, ja tõstab üldist immuunsüsteemi. Põhimõtteliselt kiirendab laserteraapia organismi loomulikku tervenemise protsessi.
Laserteraapia abil saab ravida lihaseid, kõõluseid, liigeseid, haavu, aknet aga stimuleerida ka akupunktuurpunkte.
Mida saab ravida?
Laserteraapia on suureks abiks taastumisel, eriti ägedate vigastuste (traumade) puhul, kus paranemine võib kiireneda lausa 200%. Kiirelt alanev turse, valu ja põletik aitavad inimese rutem liikuma ning oma tavapäraste tegemiste juurde suunduda.
Peale vigastuse teket ja kontrolli traumapunktis võib oma sammud julgelt mõne laserteraapia teenust pakkuva asutuse poole seada! Samuti on kiiret abi loota operatsioonijärgsel (näit. põlve) taastumisel.
Ligi 60% tööealisest Eesti elanikkonnast põeb luu- ja lihaskonnaga seotud haigusi. Väga suure osa sellest moodustavad ülekoormus- ja kutsehaigused, enamasti selja-, turja- ja kaelavaevused. Paljudel tervisesportlastel aga ka õla, küünarnuki ja randme hädad. Kiire taastumine selliste probleemide korral on väga oluline – inimene saab rutem oma igapäeva toimetuste juurde naasta, samas väheneb ka tüsistuste ja haiguse krooniliseks muutumise oht.
Ravi teostatakse lokaalselt, otse haigele kohale. Siiski, näiteks ülekoormusvigastuste korral võib vigastuse haare olla palju suurem – tihti saavad probleemid alguse näiteks hoopis seljast. Seetõttu on edukaks raviks oluline vaadata inimest kui tervikut, mitte vaid haiget piirkonda.
Laserteraapia näidustused: kõik pehmekoevigastused, epikondüliit (golfimängija, tennisisti küünarliiges), karpaalkanali sündroom, kukekannus, Schlatteri tõbi, tendiniit, tendovaginiit, selja-, turja- ja kaelavalu, akne, psoriaas, haavad (k.a. kroonilised) jne.
Olenevalt vigastusest võib ravikuur kesta 4-6 korda, krooniline häda 10-15 korda. Ühe ravikorra pikkus sõltub vigastuse suurusest. Väiksem tervisehäda võtab aega 10-15 minutit, suurema probleemi puhul võib aega minna kuni 30 minutit.
Laserteraapia kabinet
Laserteraapia kabinet Merimetsa Tervisekeskuses on orienteeritud ravitulemustele ja kliendi rahulolule, pakkudes selleks individuaalset lähenemist ja kompleksset teenust.
Lisaks laser-taastusravile teostab Laserteraapia OÜ ka ravimassaazi, füsioteraapiat ja kinesioteipimist. Füsioterapeudi tööks on probleemi määramine, tugi- ja liikumisaparaadi hindamine, taastamine ja probleemide ennetamine.
Juhul, kui vigastuse suurus või põhjus on ebaselge, soovitame kindlasti enne ravikuuri füsioterapeudi konsultatsiooni, kes lisaks kõigele eelnevale näitab vajadusel lisaharjutusi koduseks võimlemiseks.
Väiksemate tervisehädade puhul võib laserteraapia kuuri võtta ilma füsioterapeudi konsultatsioonita.
Laserteraapia on heaks ravivõimaluseks ka lastele.
Egle Erm
ajaleht “Terviseuudised” 02.2015